Kask dla dzieci – czy uda się coś kupić na motocykl?

Z wyborem odpowiedniego kasku motocyklowego dla dzieci, jest podobnie jak z modelami dla osób dorosłych, tylko śmiało mogę pokusić się o stwierdzenie, że nieco trudniej… Jako kobieta, uwielbiam mieć dopasowany kombinezon i zwracam uwagę na wykończenia hełmu. Nic dziwnego, że ciężko mnie zadowolić, a pracownicy moich ulubionych sklepów motocyklowych, z pewnością mnie nie znoszą.

Dlaczego jest o wiele ciężej?

Powód jest banalnie prosty, otóż kask motocyklowy dla dziecka, nie może być zbyt duży i luźny, ponieważ nie spełni swojej roli, lecz jeśli będzie również zbyt mały, będzie powodować dyskomfort, a nawet ból u naszej pociechy.

Obwód głowy u dziecka rośnie w mgnieniu oka i kask który był dobry miesiąc temu, może zacząć uciskać nasze dziecko i zwyczajnie będziemy mieć wrażenie złej inwestycji. Można kupować używane kaski, jednak biorąc pod uwagę przez jaką ilość głów mógł przejść dany produkt, ja osobiście brzydziłabym się włożyć taki garnek na głowę mojemu dziecku (wszyscy żołnierze poprawności językowej. Garnek oznacza kask motocyklowy i nie mam zamiaru skrzywdzić mojego największego skarba). Najmniejszy model jaki widziałam w sklepie, posiadał obwód na poziomie 47-48 cm i były to produkty od dwóch producentów. Jednym był Awina a drugim LS2.

Na który padł wybór?

Szczerze mówiąc i tak nie jestem zadowolona z takich możliwości, gdyż jeden i drugi producent nie budzi mojego zaufania, jednak jak można patrzeć na kask motocyklowy w cenie 59 złotych i myśleć, że jest on bezpieczny.

Awina nie podaje nawet materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji kasku, więc nie jestem w stanie im zaufać, zaś LS2, chociaż przyznaje się do wykorzystania termoplastu ABS, który jest naprawdę słaby, jednak nawet w rękach kask leży lepiej i widać, że konstrukcja jest nieco wytrzymalsza.

Coś więcej o tym LS2?

Dokładniej mówiąc, jest to model LS2 FF392J KID CHRONO, który wizualnie jest naprawdę przyjemny. Przy czym należy pamiętać również, że kask motocyklowy to nie tylko skorupa, a w komfort korzystania wchodzi również ważny aspekt wentylacji (zwłaszcza jeśli kask jest integralny, czyli najbardziej szczelny z możliwych). Kanał wentylacyjny znajduje się na czubku kasku i w jego przedniej części, zaś wylotowy z tyłu, tak by był to bardzo opływowy kształt. System wentylacji, pozwala na odczuwanie przyjemnego chłodnego, acz delikatnego powietrza, nawet w przypadku niskich prędkości… Mój syn nigdy się nie skarżył, że jest mu duszno.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to ogromną zaletą jest EPS, czyli system odpowiadający za dodatkową ochronę i lepsze dopasowanie produktu do głowy, paski są oczywiście mikrometryczne, a z tyłu otrzymujemy odblaski, by być lepiej widocznym.

Posiada on jedną istotną dla mnie zaletę. Otóż wyściółka jest w pełni odpinana, więc można ją szybko i bardzo wygodnie prać! Zachowanie higieny nie jest problemem i porównując ten produkt z moim kaskiem HJC, mogę śmiało stwierdzić, że jest on bardzo podobny, tylko materiał skorupy jest gorszy. Z tego też pewnie wynika różnica w cenie, która jest dość znacząca.